Sigur Rós – Valtari (cd, digipak) – 2012

Po spadku formy na „Með suð í eyrum við spilum endalaust” z 2008 roku, panowie 4 lata później wydali krążek, który miał być powrotem do powolnego, smutnego, klimatycznego ambientu, z którego kiedyś był znany zespół (niestety o swoim najlepszym dokonaniu już dawno zapomnieli…) Co z tego wyszło?

No niestety, ale tak jak „( )” potrafiło wciągnąć, tak Valtari tylko i wyłącznie nuży i nudzi. Dla mnie to wręcz męka przesłuchać cały album, który brzmi jak zmiksowane w nieumiejętny, nietrafiony sposób popłuczyny po dawnej świetności zespołu. Panowie tak bardzo chcieli wytworzyć magię, że chyba nie spostrzegli, że skończyła im się mana. I tak oto powstał potworek, do którego w żaden sposób nie mogę się przekonać. Ewentualnie z tej śpiącej aury udaje się obudzić podczas „Varúđ”, najlepszego utworu z płyty. Znajomo brzmiące smyczki, prog-rockowy charakter (5 minut się rozkręca by na końcu eksplodować) i dziecięcy chór dały radę. Ale to chyba za mało jak na nowe LP światowej sławy muzyki alternatywnej…

Ale album ten ma też pewne szczęście. Zdecydowali się na dość kosztowny eksperyment, nazwany „mystery film experiment”. Co kilka tygodni wypuszczany jest kolejny… no cóż, ciężko którykolwiek z tych filmów nazwać teledyskiem – więc niech po prostu zostanie „krótki film”. To dopiero eksplozja różnych form i środków wyrazu! A jeżeli zamienić rolę i brać pod uwagę utwory z „Valtari” raczej jako soundtrack, to spełniają one swoją rolę. Filmy można obejrzeć tutaj. Przy okazji jest to genialna promocja dla nieznanych i niskobudżetowych artystów, więc jest to akcja jak najbardziej godna podziwu.

Na koniec jeszcze słówko o wydaniu. Na cały świat (no dobra, poza Japonią…) poszło takie samo wydanie – mimo różnych barcode’ów, które są po prostu przylepione przez danego wydawcę. Digipak ma bardzo ładny, magiczny design, niestety jest to tylko kawałek tekturki bez trayów, a płyta umiejscowiona jest w „kopertce”. Nic więc szczególnego.

Ocena albumu: 2

Sigur Rós - Valtari
Przód
Sigur Rós - Valtari
Prezentacja wydawnictwa
Sigur Rós - Valtari
Środek po rozłożeniu
Sigur Rós - Valtari
Środek
Sigur Rós - Valtari
Tył
Barcode / Kod kreskowy 50999 6 23555 2 0
Wytwórnia Parlophone / Krúnk
Nr. Katalogowy Brak
Wydawnictwo zawiera 3-płatowy Digipak bez trayów (digisleeve), płytę CD
Ocena Ocena za wydanie
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s