No-Man – Returning Jesus (cd, jewelcase, reedycja 2002) – 2001

Może zacznę od krótkiej sprawy organizacyjnej, zanim będę musiał zmierzyć się z oceną pewnej niesamowitej płyty… Od dziś wprowadzam nowy system oceny za wydania. Poprzedni był trochę chaotyczny i nic z niego nie wynikało. 5-stopniowa skala będzie bardziej przejrzysta. Być może (gdy czas pozwoli) zastosuję ją w poprzednich wpisach.

Teraz już przejść do chyba najbardziej docenionej płyty duetu No-Man. Po licznych eksperymentach (chociażby takim), panowie w końcu znaleźli stylistykę, w której tak naprawdę trwają do dziś. Ich podróż była naprawdę niesamowicie ciekawa i kreatywna, ale jej zwieńczenie to już po prostu piękno w czystej postaci. Art rock w najpotężniejszym znaczeniu tego gatunku. Powolna, rozmarzona, czasem przerażająco smutna, czasem weselsza, zawsze nostalgiczna i niesamowita. Jeżeli ktoś pamięta Talk Talk i ich najlepsze płyty – tutaj poczuje się jak u siebie. Całości dopełnia przepiękny i wyjątkowo magiczny głos Tima Bownessa, który rozpływa się w uszach oszałamiając. Co ciekawe, wcale nie byłem na początku do tego krążka jakoś specjalnie przekonany. Jego piękno ujawnia się dopiero po pewnym czasie… Najlepszy album No-Man, ciężko napisać lepszą rekomendację.

Tak naprawdę wydanie niewiele by mogło zmienić w odbiorze płyty, którą trzeba słuchać w ogromnym skupieniu, potęgując swoje wrażenia słuchawkami i nocą. Nic w sumie dziwnego, że nie powala. Co prawda styl okładka pasuje po prostu idealnie i nie wiem jaki obraz mógłby lepiej pasować do „Returning Jesus”. Książeczka stety-niestety zawiera tylko 8 stron, w tym teksty i dwa zdjęcia. Można by było oczekiwać więcej, ale naprawdę nie wiem, co by mogło się w niej znaleźć… Posiadam reedycję, wydaną rok po premierze, w innej wytwórni (czyżby poprzednia się pokłóciła z artystami?). Wydanie nie różni się niczym (no, może poza informacjami o wytwórni właśnie) od „pierwszego”.

Ocena albumu: 4+

No-Man - Returning Jesus
Prezentacja
No-Man - Returning Jesus
Przód
No-Man - Returning Jesus
Środek
No-Man - Returning Jesus
Książeczka
No-Man - Returning Jesus
Książeczka
No-Man - Returning Jesus
Tył
Barcode / Kod kreskowy 5023693901626
Wytwórnia hidden art
Nr. Katalogowy hi-art116
Wydawnictwo zawiera Jewelcase, 8 stronicową książeczkę, płytę
Ocena

Ocena za wydanie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s