Porcupine Tree – Recordings (cd, digibook, reedycja 2010) – 2001

Utwory, które powstały jako odrzuty z sesji (lub bardziej politycznie poprawnie: jako b-side’y) potrafią trzymać najróżniejszy poziom. Zazwyczaj są one dobre, choć nieco gorsze od głównego dania, jakim jest album. Ale co zrobić z tymi, które okazały się tak udane, że stworzyły wręcz dodatkowy, nieco mniej spopularyzowaną płytę długogrającą? Tak właśnie było w przypadku „Recordings” Porcupine Tree. Same albumy – Stupid Dream i Lightbulb Sun, z których sesji nagraniowych pochodzi zawartość omawianej kompilacji, były niesamowicie dobre. Co prawda nie ma zgody w środowisku wiernych fanów, który z nich jest lepszy, ale nie o to teraz chodzi. Bo wydana „gratka” dla fanów w 2001 roku szybko się wyprzedała i stała się na długi czas wyprzedanym i niedostępnym nigdzie wydawnictwem. Dopiero Kscope Music wydało reedycję w 2010, którą posiadam. Dlaczego „Nagrania” zdobyły taką popularność?

Na tej płycie jest wszystko, czego potrzeba by zostać fanem Porcupine Tree. Dwa bardzo długie utwory: „Buying New Soul” i wydłużona wersja pierwszej piosenki ze Stupid Dream – „Even Less”, krótkie, fajne piosenki: „Access Denied”, „In Formaldehyde”, „Disappear” czy nawet przypominające niektóre dokonania Briana Eno nieco ambientowe „Untitled” i „Cure for Optimism”. Wszystkie utwory zebrane obok siebie stworzyły taką genialną całość, że w sumie „Recordings” to jedna z najlepszych płyt autorstwa Wilsona i spółki.

Jedyny problem to taki, że utwory zostały pododawane w różnych miejscach jako bonusy. Posiadając wcześniej trochę innych albumów zespołu, połowę tych utworów już miałem porozrzucanych na innych dyskach. Niemniej jednak wydawnictwo jest niesamowite.

Kscope’owa reedycja została wydana w 12-stronicowym digibooku. Design nie powala, ale w końcu jest skopiowany z pierwszego wydania. No i całe szczęście, że obyło się bez remasterowania czegokolwiek.

Ocena albumu: 4+

Porcupine Tree - Recordings Digibook
Prezentacja
Porcupine Tree - Recordings Digibook
Bok
Porcupine Tree - Recordings Digibook
Książeczka
Porcupine Tree - Recordings Digibook
Książeczka
Porcupine Tree - Recordings Digibook
Książeczka
Porcupine Tree - Recordings Digibook
Książeczka
Porcupine Tree - Recordings Digibook
Płyta
Porcupine Tree - Recordings Digibook
Tył
Barcode / Kod kreskowy 802644713427
Wytwórnia Kscope Music
Nr. Katalogowy KSCOPE134
Wydawnictwo zawiera 12-stronicowy digibook, płytę
Ocena

Ocena za wydanieOcena za wydanie

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Porcupine Tree – Recordings (cd, digibook, reedycja 2010) – 2001”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s