R.E.M. – Murmur (2cd, digipak, Deluxe Edition, reedycja 2008) – 1983

R.E.M.a poznałem tak naprawdę dzięki rodzicom, którzy byli dość dużymi fanami formacji. Ale nie dotarli oni do starszych nagrań grupy – a raczej znali tylko nowszą odsłonę zespołu, który przez te wszystkie lata zmienił się niesłychanie. Być może dlatego odbiłem się od debiutu zespołu. Tak jak od kilku następnych płyt. Nie mogłem ich poznać, nie było to dla mnie oswojone – a na przykład „Around the Sun” wręcz znałem na wylot, mimo że osobiście tak naprawdę nigdy go nie słuchałem.

Mimo wszystko dałem płycie kilka szans… i opłaciło się! Cała płyta jest po prostu niesamowita. Niewyćwiczony jeszcze głos Michaela Stipe’a, radosne gitary, melodyczny bas. To mogłoby nie wystarczyć do udanego debiutu – ale poziom kompozycyjny jest na najwyższym poziomie, wsłuchując się w album nie czułem żadnego znużenia. Dodatkowo idealny singiel – „Radio Free Europe” – wypromował zespół w środowisku kształtującego się rocka alternatywnego, prawdopodobnie dzięki czemu zespół stał się w późniejszym czasie coraz sławniejszy. Znakomita płyta.

Posiadam reedycję z 2008 roku dumnie nazwaną „Deluxe Edition”. Składa się na nią dodatkowa płyta z zapisem koncertu. Daje on radę, ale jednak wolę bardziej dopieszczoną wersję studyjną. Poza tym digipak wygląda super, jest wykonany z dobrego materiału, a zamiast książeczki mamy rozkładany plakat. Wydanie na plus!

Ocena albumu: 4+

R.E.M. - Murmur
Prezentacja
R.E.M. - Murmur Deluxe
Po otwarciu możemy zobaczyć portrety muzyków.
R.E.M. - Murmur Deluxe
A to już digipak w pełnej krasie.
R.E.M. - Murmur Deluxe
Bok
R.E.M. - Murmur Deluxe
Plakat
R.E.M. - Murmur Deluxe
Plakat z drugiej strony
R.E.M. - Murmur Deluxe
Tył
Barcode / Kod kreskowy 5099964607924
Wytwórnia Capitol Records / I.R.S.
Nr. Katalogowy B0012251-02
Wydawnictwo zawiera Czteropłatowy digipak, plakat w formie rozkładanej książeczki, 2 płyty
Ocena

Ocena za wydanieOcena za wydanie

Reklamy

2 myśli w temacie “R.E.M. – Murmur (2cd, digipak, Deluxe Edition, reedycja 2008) – 1983”

  1. nie mogę się jeszcze połapać w Twoich ocenach.. są oceny za wydanie (czyli ikony płyt CD), są oceny za muzykę (skala od 1 – 5- tylko gdzie one są) no i są jeszcze gwiazdki.. czy może gwiazdki i oceny od 1 do 5 to jest to samo.. a co do samego R.E.M niestety nie mogę się do nich przekonać.. ale to wydanie bardzo zacne

    1. Czekaj, czekaj, już tłumaczę 😀 Oceny za muzykę to są te żółte gwiazdki. 5.0 – to pięć pełnych gwiazdek; 4.5 to cztery i pół gwiazdki; 4 to cztery gwiazdki itd. W tabelce na samym dole każdej płyty jest ocena za wydanie w skali od 1-5, ale już bez połówek. Czyli na przykład ta płyta ma ocenę 4.5 (cztery i pół gwiazdki) – „mistrzowska”. Zaś za ocenę otrzymała „dwie płyty” czyli „Ciekawe”.
      Zamierzam zrobić dodatkowy dział o tym, jak są oceniane płyty by już obyło się bez zamieszań 🙂 R.E.M. sobie bardzo cenię, prawdopodobnie dlatego, że wpajano mi go od dziecka 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s